Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010

ΚΑΒΑΛΑ- ΤΡΙΚΑΛΑ 82-72

Έχοντας μια εξάδα για... φίλημα (Κυρίτσης, Κόλινς, Ραίτσεβιτς, Παλάσιο και Τσέρανιτς), η Καβάλα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τρικάλων (82-72) και να πετύχει μιας σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη, εκμεταλλευόμενη στο έπακρον τον παράγοντα της έδρας. Οι Θεσσαλοί είχαν στη σύνθεση τους τον Τζος Πάουελ όχι όμως και τον Έι Τζέι Έιμπραμς, που ουσιαστικά αποτελεί παρελθόν, αφού δεν υπολογίζεται για τη συνέχεια...

Η Καβάλα ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και με τον Κυρίτση να τελειώνει τις επιθέσεις, κατάφερε να προηγηθεί με 22-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση στη συνέχεια της αναμέτρησης, αφού βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα από τους Αποστολίδη και Πάουελ και από ένα χρονικό σημείο κι έπειτα έφεραν τον αγώνα στα δικά τους μέτρα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μάλιστα τους Θεσσαλούς να προηγούνται με 35-34. Οι γηπεδούχοι όμως μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και ο Βαγγέλης Αλεξανδρής είχε την τύχη να δει μια πλειάδα παικτών να βρίσκονται σε καλή μέρα. Συγκεκριμένα, ο Γκούστας, ο Τσέρανιτς, ο Παλάσιο, ο Κόλινς και ο Ραίτσεβιτς, συγκρότησαν μια ιδιαίτερα ανταγωνιστική πεντάδα και με αυτούς στη θέση του οδηγού, η Καβάλα κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να προηγηθεί στο 30ο λεπτό με 55-50. Οι Θεσσαλοί δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο και μοιραία οδηγήθηκαν τελικά στην ήττα, αφού η Καβάλα είχε να επιδείξει πολύ περισσότερες λύσεις και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές οι: Μουζάκης- Φούφης- Πουρσανίδης
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 34-35, 55-50, 82-72