Τρίτη 29 Δεκεμβρίου 2009

ΚΑΒΑΛΑ-ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 68-70

Είχε… Καρύδ(ι)α! Μια μεγάλη νίκη, μια νίκη που μπορεί να του χαρίσει ακόμη και την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία πανηγύρισε το απόγευμα της Τρίτης ο Ηλυσιακός. Ύστερα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, οι «κιτρινόμαυροι» άλωσαν το κλειστό της Καλαμίτσας, επικρατώντας της Καβάλας 68-70 χάρη σε τρίποντο του –κορυφαίου τους- Σάκη Καρύδα 5’’ πριν από το τέλος.
Ο αρχηγός των νεοφώτιστων ήταν αυτό ακριβώς που έπρεπε: αρχηγός και ηγέτης. Μπήκε στο παιχνίδι όταν η ομάδα του βρισκόταν πίσω ακόμη και με 11 πόντους και ήταν εκείνος που όχι μόνο με τους πόντους του (18 π., με 4/5 βολές, 4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ) αλλά και με τη γενικότερη παρουσία του παρέσυρε τον Ηλυσιακό στην ανατροπή. Πέτυχε και το τρίποντο… highlight του αγώνα, σχεδόν από την άλλη πλευρά του γηπέδου!

Εξαιρετικός και ο Χατζής με 17 πόντους, ο Παπανικολάου είχε 11 πόντους, ενώ συγκλονιστικός ήταν ο Κάρτερ που αν και τραυματίας βοήθησε και σκόραρε 10 πόντους. Από πλευράς Καβάλας, ο Ηλιάδης είχε 16 πόντους αλλά σιώπησε στα τελευταία λεπτά, ενώ ο Κόλινς (13π.) δε βοήθησε όσο έπρεπε. Αισθητή η απουσία του Αλεξάντερ που παραμένει αδικαιολογήτως στις ΗΠΑ.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και μετά το πρώτο καλάθι της Καβάλας «έτρεξε» ένα σερί 7-0, (2-7). Δεν κράτησε όμως το προβάδισμά του για πολύ. Ο Σάββας Ηλιάδης με επτά συνεχόμενους πόντους και άλλο ένα σερί με οκτώ συνεχείς πόντους του Γκούστας, η Καβάλα όχι απλά προσπέρασε (17-9) αλλά «έχτισε» και διαφορά που ξεπέρασε τους 11 πόντους, 24-13 με τρίποντο του Ηλιάδη. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Σάκη Καρύδα να ευστοχεί σε τρίποντο από την… άλλη πλευρά του γηπέδου! Το καλάθι μέτρησε, αλλά η συζήτηση που ξεσήκωσε για το αν ήταν εντός χρόνου ή εκτός ήταν μεγάλη…

Το τρίποντο του Καρύδα και η γενικότερη παρουσία του αρχηγού των «κιτρινόμαυρων» βοήθησε τους φιλοξενούμενους να κάνουν το come back στη δεύτερη περίοδο. Με σερί (συνεχίζοντας από το πρώτο δεκάλεπτο) 7-0, ο Ηλυσιακός μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, ενώ η απόφαση του Κουφού να γυρίσει την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη εγκλώβισε την Καβάλα. Η οποία από τα 4/4 τρίποντα της πρώτης περιόδου είχε στη δεύτερη περίοδο 1/5. Η άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο με τις δυο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για περίπου 3 λεπτά (31-27). Ένα (αμφιλεγόμενο) φάουλ του Κόλινς σε προσπάθεια του Καρύδα για τρίποντο και δυο βολές του γκαρντ των «κιτρινόμαυρων» διαμόρφωσαν το 31-31 του ημιχρόνου.

Με εξαιρετική άμυνα και δυο τρίποντα του Χατζή ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Ηλυσιακός (35-39), αλλά η Καβάλα έβρισκε τον τρόπο να παραμένει κοντά στο σκορ (40-41), ενώ προσπέρασε 44-43 (28’) και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από βολές του Τσέρανιτς βρέθηκε στο +4 (47-43). Με αυτή τη διαφορά τελείωσε το δεκάλεπτο. Ίδιο το σκηνικό και στην τελευταία περίοδο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι.

Η Καβάλα είχε διαφορά 4 πόντων (59-55) περίπου στο 36’ αλλά ένα κλέψιμο του Καρύδα και ένα καλάθι του Κάμινγκς έφεραν το παιχνίδι ξανά στο μηδέν (59-59) και τα τελευταία λεπτά έγιναν… δραματικά. Με τρίποντο του Παπανικολάου ο Ηλυσιακός βρέθηκε στο +1 (61-62), ο Κόλινς «απάντησε» (64-62), το ίδιο έκανε και ο Κάμινγκς (64-65). Ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων Χατζής επιχείρησε ένα βεβιασμένο τρίποντο και αστόχησε και στον αιφνιδιασμό ο Κόλινς σκόραρε για το 68-67, με μια επίθεση να απομένει.

Η Καβάλα επέλεξε να μην κάνει φάουλ και το πλήρωσε! Ο Σάκης Καρύδας σηκώθηκε έξω από τα 6,25, και παρά την άμυνα του Κόλινς έστειλε τη μπάλα στο διχτάκι για το 68-70. Λάθος πάσα στην επαναφορά από την Καβάλα και ο Ηλυσιακός πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 31-31, 49-45, 68-70

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Κυρίτσης 4, Αγγελόπουλος 2, Χαφ 2, Κόλινς 13 (1), Ηλιάδης 16 (2), Σίλντς 8 (1), Σιγκούνας 6, Τσέρανιτς 9, Γκούστας 8

Ηλυσιακός (Στέργιος Κουφός): Κάρτερ 10 (1), Καρύδας 18 (2), Κάμινγκς 9 (1), Παπανικολάου 11 (1), Χατζής 17 (3), Αθανασούλας 5 (1), Σιούτης, Μπέντον, Ιωάννου.