Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2009

ΚΑΒΑΛΑ-ΠΑΟΚ 75-70

Πήρε ό,τι της άξιζε, κι ας κινδύνευσε να το χάσει... Η Καβάλα πέτυχε μια μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 75-70, σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε ως… περίπατος και κατέληξε θρίλερ! Οι γηπεδούχοι έκαναν το τέλειο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν ο Γκρέγκορι, ο Μονρό και ο Ντρόμπνιακ ανέβηκαν, ο Δικέφαλος επιχείρησε την ανατροπή. «Επέστρεψε» από το -17, αλλά στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα έχασε μπάλες, βολές και το παιχνίδι!Εκμεταλλευόμενη άριστα τις κακές επιστροφές του ΠΑΟΚ στην άμυνα αλλά και τη μεγάλη μέρα που βρέθηκαν οι περιφερειακοί της, η Καβάλα δεν άργησε να πάρει προβάδισμα, ρίχνοντας από πολύ νωρίς τον ΠΑΟΚ στα… σχοινιά. Μόλις στο 4ο λεπτό η ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη είχε προβάδισμα με double σκορ, 14-7, ενώ στο 5’ η διαφορά ήταν στο +14, 21-7! Με double σκορ έκλεισε και το 10λεπτο (28-14) και τους γηπεδούχους να έχουν 4/6 τρίποντα έναντι 1/4 των αντιπάλων τους, κανένα λάθος έναντι 4 του Δικεφάλου.

Από τα μισά της δεύτερης περιόδου και μετά όμως, ο Δικέφαλος βελτίωσε την άμυνά του και από το -17 βρέθηκε με καλάθι του Μονρό στο -10, 38-28. Σιγά-σιγά, πήρε… μπροστά και ο Κένι Γκρέγκορι και ύστερα από ώρα, οι «ασπρόμαυροι» άρχισαν να πλησιάζουν. Ο Αμερικανός άσος και ο Πρέντραγκ Ντρόμπνιακ ήταν οι… υπαίτιοι της μείωσης της διαφοράς. Το ημίχρονο τελείωσε με την Καβάλα να προηγείται με 7, 41-34.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η Καβάλα διατηρούσε τον έλεγχο, συνέχιζε να ευστοχεί από την περιφέρεια και να έχει προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε μπει αποφασισμένος να επιστρέψει. Βελτίωσε την άμυνά του αισθητά αναγκάζοντας την Καβάλα να αστοχήσει σε αρκετά σουτ, ο Γκρέγκορι ήταν ασταμάτητος και σταδιακά οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» τη διαφορά. Έκλεισαν μάλιστα την τρίτη περίοδο στο -8, 59-51.

Το τέταρτο 10λεπτο το παιχνίδι είχε γίνει πια… θρίλερ! Η Καβάλα είχε χάσει τον έλεγχο, ο ΠΑΟΚ είχε ανέβει ψυχολογικά, Μονρό, Ντρόμπνιακ και Γκρέγκορι ήταν… όλα τα λεφτά, η κίνηση του Μαρκόπουλου να παίξει με δυο γκαρντ (Καυκής, Δεμερτζής) βοήθησε τον ΠΑΟΚ να έχει καλή κυκλοφορία και με σερί 9-0 ο Δικέφαλος πέρασε και μπροστά 61-63 περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος.

Ένα τρίποντο του Σιλντς έφερε την Καβάλα στο +3, 68-65, ενώ με αιφνιδιασμό του Κόλινς, μετά από λάθος του Παπαδόπουλου και αντικανονικό του κόψιμο, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 70-65. Ο Γκρέγκορι έκανε το 70-67 και ακολούθησε σωρεία λαθών εκατέρωθεν. Στα 11’’ ο Μονρό κέρδισε καλάθι και φάουλ (72-69), αλλά αστόχησε στη βολή. Έχασε κι άλλη βολή μετά, ο Σιλντς όχι και διαμόρφωσε το τελικό 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 41-34, 59-51, 75-70

ΚΑΒΑΛΑ (Κώστας Πιλαφίδης): Νίκου, Αλεξάντερ 14 (2), Στεφανίδης 3 (1), Αγγελόπουλος, Κόλινς 14, Ηλιάδης 1, Σίλντς 15 (1), Ραϊσεβιτς 8 (2), Σιγκούνας 7 (1), Τσέρανιτς 4, Γκούστας 9 (1).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μονρό 18 (3), Καυκής 6, Γκρέγκορι 20, Ταπούτος, Χέλιγουελ 5, Τσιάρας, Έιβερι, Καλαϊτζίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Δεμερτζής 2, Ντρόμπνιακ 9, Γκετσέφσκι 5 (1).