Τρίτη 27 Ιουλίου 2010

Βλέπουν οχτάδα οι έφηβοι

Με το ένα πόδι στην οκτάδα βρίσκεται από σήμερα η Εθνική μπάσκετ των εφήβων, η οποία κατάφερε να επικρατήσει και της Τουρκίας με 79-65, στην Siemens Arena στο Βίλνιους της Λιθουανίας, όπου διεξάγεται το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το συγκρότημα του Γιώργου Βλασσόπουλου, με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, άφησε πίσω τους Τούρκους και πλέον, ετοιμάζεται για την αυριανή (21.15) μάχη με τη Ρωσία, όπου με νίκη, αποφεύγει το μεγαθήριο που ακούει στο όνομα Λιθουανία και θα έχει αρκετή τύχη να διεκδικήσει την πρόκρισή του στην ημιτελική φάση.

Όπως και με την Ιταλία, ο Χρυσικόπουλος ήταν ο επικεφαλής της προσπάθειας. Με 5 δικούς του πόντους, η Εθνική μας προηγήθηκε με 5-2, όμως, οι Τούρκοι, με τον Τεκίν, κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ με 9-7. Ο Ψαρόπουλος έδωσε λύσεις (7π.) στην επίθεση και το ελληνικό συγκρότημα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενο με 19-15.

Η Εθνική μας διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ, μόνο που οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις και παρακολουθούσαν από κοντά. Ο Κορκμάζ, με 10 πόντους και 2 τρίποντα, τους βοήθησε να μειώσουν σε 38-37, προτού ο Ψαρόπουλος με σουτ από την περιφέρεια στην εκπνοή, κλείσει το ημίχρονο με 40-37.

Το β΄ ημίχρονο βρήκε τους Τούρκους να μπαίνουν πολύ πιο δυνατά από την Εθνική. Με τον Γκεγίκ να σκοράρει οι αντίπαλοι προηγήθηκαν 53-42 στο 27΄ κάνοντας ένα σερί 16-2, την ίδια στιγμή που το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, έδειχνε να έχει «μπλοκάρει» σε άμυνα και επίθεση.

Η αντίδραση των Ελλήνων ήρθε αμέσως, καθώς κατάφεραν και «ψαλίδισαν» τη διαφορά, μειώνοντας αρχικά σε 53-47 στο 28΄, ενώ με τον Ψαρόπουλο να φτάνει τους 16π., η Εθνική μας κατάφερε με καλάθι του Χρυσικόπουλου να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ (55-53) στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου, δεν ήθελε να αφήσει περιθώρια στους Τούρκους και με τις πολύτιμες λύσεις του Παπαδιονυσίου και την άψογη συνεργασία του Ψαρόπουλου με τον Χρυσικόπουλο, ξέφυγε με 62-55 στο 32΄ και λίγο αργότερα με τρίποντο του Μοτσενίγου, η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (67-58). Η νίκη δεν χανόταν καθώς ο Χρυσικόπουλος ήταν ο απόλυτος ελεγκτής της εναέριας κυκλοφορίας (8 τάπες), αλλά και ο πρωταγωνιστής με 30 πόντους και 13 ριμπάουντ. Πολύ καλοί ήταν και οι Ψαρόπουλος, Αντωνάκης, ενώ ο Παπαδιονυσίου ήρθε από τον πάγκο και πρόσφερε τα μέγιστα.

Tα δεκάλεπτα: 19-15, 40-37 (ημ.), 55-53, 79-65.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Βλασσόπουλος): Μοτσενίγος 9 (3), Φασένγκας, Ψαρόπουλος 16 (1), Αντωνάκης 12 (1), Μαυρογιάννης, Δερμιτζάκης 3, Παπαδιονυσίου 6 (1), Τσαλκιτζής, Μελισσαράτος, Καμπούρης 3, Μολφέτας, Χρυσικόπουλος 30 (3).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Μ. Ντερίν): Mπειγκούλ 13 (2), Έρογκλου, Γκεγίκ 10, Ντοκουγιάν 8, Ετζέ 2, Κορκμάζ 15 (3), Βαρντάλ, Οζέν, Καλμπάν 6, Σενλί 2, Τεκίν 4, Γιλντιζλί 6.