Κυριακή 7 Μαρτίου 2010

Καβάλα - Κολοσσός Ρ. 72-74

Σε ένα ματς για γερά νεύρα στο τέλος, ο Κολοσσός ολοκλήρωσε την αντεπίθεση που ξεκίνησε από το τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το διπλό απέναντι στην Καβάλα με σκορ 74-72, χάρη στον Βασίλιεβιτς.
Ο άσος του Κολοσσού ευστόχησε στην εκπνοή του αγώνα, κλέβοντας τη νίκη για την ομάδα του κι ενώ ο Ηλιάδης είχε ισοφαρίσει σε 72-72 στα 8΄΄ πριν τη λήξη. Ο Κολοσσός ακολουθούσε συνεχώς μέχρι το ημίχρονο όμως στο τέλος πήρε το διπλό, αδιαφορώντας για το γεγονός ότι η Καβάλα καιγόταν για βαθμούς.
Οι 20 πόντοι του Κυρίτση δεν ήταν αρκετοί για τους γηπεδούχους, ενώ αντίθετα οι 11 του Μανωλόπουλου και οι 9 του Χάρις (όλοι στο β΄ημίχρονο), ήταν πολύ σημαντικοί για τον Κολοσσό.
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-29, 51-55, 72-74

Καβάλα (Αλεξανδρής): Σούντοφ 8, Αγγελόπουλος 3, Χαφ 2, Κόλινς 7(1), Ηλιάδης 5(1), Παλάσιο 7(1), Ραϊσεβιτς 8, Κυρίτσης 20(1), Τσέρανιτς 12, Γκούστας.

Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Χάρις 9, Παντελιάδης, Βασίλιεβιτς 6, Ζάρας, Μανωλόπουλος 11(2), Ασημακόπουλος 7(2), Ντόζιερ 5(1), Χαρίσης 6, Τσάμης 8, Παππάς 13, Μοντς 9.