Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2010

ΚΑΒΑΛΑ-ΑΕΚ 86-88

Μια νίκη made in USA...Μακ, Φράνσις και Γκριν πέτυχαν τους 73 από τους 88 πόντους της ΑΕΚ και οδήγησαν την ομάδα τους σε μια μεγάλη –από κάθε άποψη- νίκη επί της Καβάλας (88-86), στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 17ης εμβόλιμης αγωνιστικής της Α1. Με το διπλό στη μακεδονική πόλη, η Ένωση πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα», «βυθίζοντας» την αντίπαλό της στην προτελευταία θέση!
Οι «κιτρινόμαυροι» κινδύνεψαν να γίνουν ιδανικοί αυτόχειρες και ο Σον Χαφ το πρόσωπο του αγώνα με 2/2 τρίποντα σε τελευταία δευτερόλεπτα, φέρνοντας το ματς στον πόντο. Αλλά η τελευταία επίθεση δια χειρός Ντε Χουάν Κόλινς βρήκε σίδερο και έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς της ΑΕΚ. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Λαμόντ Μακ με 29 πόντους και 4/4 τρίποντα, 6/10 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα λάθη. Ακολούθησε ο Τορίν Φράνσις με 29 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τορίν Γκριν είχε 20 πόντους. Από πλευράς γηπεδούχων -που «πλήρωσαν» τα κάκιστα ποσοστά στα τρίποντα (7/26)-, ο Κόλινς είχε 19 πόντους και ο Παλάσιο 14.
Με τον Τορίν Φράνσις να κάνει ό,τι θέλει και στις δυο ρακέτες, η ΑΕΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, παίρνοντας από πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ (12-3 στο 5’). Η Καβάλα από την άλλη δε μπορούσε να αντιδράσει, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (6 συνολικά), ενώ δε βοήθησαν και τα 0/7 σουτ τριών πόντων στο πρώτο 10λεπτο. Οι παίκτες του Γκέκου είχαν επιβάλει πλήρως το ρυθμό τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 13 πόντους (12-25).
Στο λεπτό που μεσολάβησε ανάμεσα στα δυο πρώτα 10λεπτα, σαν κάποιος να μεταμόρφωσε τις δυο ομάδες. Προς το καλύτερο την Καβάλα, προς το χειρότερο την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι, με τους Κόλινς και Παλάσιο να ηγούνται της αντεπίθεσης, «έτρεξαν» ένα σερί 18-0, μετατρέποντας το 8-25 του 9’ σε 26-25 στο 14’! Σε αυτό το διάστημα η Ένωση υπέπεσε σε πέντε λάθη, ενώ σε ολόκληρο το α’ 10λεπτό δεν είχε κανένα!
Παρά το γεγονός πως έχασαν διαφορά 13 πόντων, οι «κιτρινόμαυροι» αντέδρασαν εντυπωσιακά και πολύ γρήγορα ανέκτησαν το προβάδισμα, φτάνοντας στο +6 (26-32) με πέντε συνεχόμενους πόντους του Γκριν. Η Καβάλα άρχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια και το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν σταθερά προβάδισμα και τους γηπεδούχους να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν.
Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 5-0, φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (38-48), αλλά η Καβάλα βρήκε ξανά τους τρόπους να «επιστρέψει». Ο Κόλινς είχε βρει για τα καλά το χέρι του, οι παίκτες του Αλεξανδρή εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη της Ένωσης (που προήλθαν από την πιεστική τους άμυνα) και όχι μόνο ισοφάρισαν με τον Αμερικανό (56-56) αλλά προσπέρασαν, για δεύτερη φορά στον αγώνα, 58-56 με τον Αγγελόπουλο στο 29’.
Το παιχνίδι πια ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Με το τρίτο τρίποντο του Νικολαΐδη η Ένωση «έχτισε» ξανά μια διαφορά 7 πόντων (62-69 στο 32’) αλλά ήταν ξεκάθαρο πως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Ο Μακ, Γκριν και Φράνσις έκαναν μεγάλο παιχνίδι αλλά η Καβάλα δεν εγκατέλειπε η μάχη (77-81, 38’). Δραματικά τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Σον Χαφ να κάνει τη διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα, με 2/2 τρίποντα, 86-87, 20’’ πριν το τέλος! Η τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, όμως, δεν ήταν η ιδεατή, ο Κόλινς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και η Ένωση έφυγε από το κλειστό της Καλαμίτσας με μια νίκη πραγματική «ανάσα».
Τα δεκάλεπτα: 12-25, 38-43, 60-60, 86-88

Καβάλα (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Νίκου, Σούντοβ, Κυρίτσης 11, Αγγελόπουλος 9 (1), Χαφ 8 (2), Κόλινς 19 (2), Ηλιάδης, Παλάσιο 14, Ραϊσεβιτς 10 (1), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 11 (1)

ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Μελς, Γκριν 20 (4/10 τριπ.), Νικολαΐδης 10 (3/9 τριπ.), Μαζέικα 2, Μακ 29 (4/4 τριπ.), Παπαντωνίου, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 3, Φράνσις 24.