Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2009

ΟΛΥΜΠΙΑ - ΚΑΒΑΛΑ 82-71

Η Ολύμπια κατάφερε να κατακτήσει μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στην κατηγορία. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη επικράτησαν με 82-71 της Καβάλας στηριζόμενοι κυρίως στις επιθετικές διαθέσεις των δύο Γκριν.
Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και την τρίτη περίοδο, αλλά στην τέταρτη οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους, έπαιξαν με πάθος και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη για την πορεία τους στην κατηγορία.

Τα πρώτα λεπτά έδειξαν ότι στο κλειστό της Νεάπολης θα γινόταν ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έτσι η εναλλαγή στο σκορ ήταν διαρκής. Ωστόσο, η Καβάλα ήταν αυτή που στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 26-23, αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ.

Με πρωταγωνιστή τον Ντέβιν Γκριν, η Ολύμπια βρήκε ρυθμό και άρχισε να επιβάλλει τον δικό της "νόμο" στο παρκέ. Πήραν το προβάδισμα στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου, όπου οι φιλοξενούμενοι έδειχναν διατεθειμένοι να ανατρέψουν το σκηνικό. Οι παίκτες του Πιλαφίδη μείωσαν σε 53-52, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 58-58, αλλά μέχρι εκεί.

Οι παίκτες της Ολύμπιας βρήκαν και πάλι τον ρυθμό τους, έκαναν επι μέρους σκορ 13-2 και πήραν διαφορά στο σκορ, την οποία ανέβασαν στους 11 πόντους (71-60). Η Καβάλα δεν είχε άλλες δυνάμεις να διεκδικήσει νέα ανατροπή και έτσι το ματς έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 40-37, 58-58, 82-71.
ΟΛΥΜΠΙΑ (Καλαφατάκης): Σπανός, Αλιέβας 2, Γκριν Ντεμ. 18 (3), Παπαχρήστος 9 (1), Γκριν Ντ. 19 (3), Μπόγδανος 6, Τόντιτς, Παπακώστας 2, Κόμματος 5, Μάσι 4, Μπάτλερ17 (3), Καραβανάς.
ΚΑΒΑΛΑ (Πιλαφίδης): Αλεξάντερ 15, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 10, Κόλινς 6 (1), Ηλιάδης 4, Σιλντς 8 (2), Κυρίτσης 8 (1), Σιγκούνας 13 (3), Τσέρανιτς, Γκούστας 7.