Κυριακή 12 Ιουλίου 2009

"Μωρά" από ασήμι!

Μπράβο ρε μάγκες!...
Το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας κατέκτησε η Ελλάδα. Βρίσκεται στη δεύτερη θέση στον κόσμο μετά την ήττα στον τελικό της διοργάνωσης από τις ΗΠΑ με 88-80.
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο διατηρώντας μια ισορροπία με την Ελλάδα να έχει μια πολύ ελαφρά υπεροχή, χωρίς κανένας από τους δύο αντιπάλους όμως να μπορεί να ξεφύγει και την πρώτη περίοδο να κλείνει 19-19. Τα πρώτα λεπτά όμως της δεύτερης περιόδου ήταν που καθόρισαν ουσιαστικά τον αγώνα. Οι ΗΠΑ μπήκαν στο παιχνίδι με ένα επιμέρους 16-1 με
αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά 15 πόντων (20-35, 14’50’’) η οποία ανέβηκε στους 16 πόντους (30-46, ημίχρονο). Ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση, αφού ούτε η υπερπροσπάθεια της ελληνικής ομάδας στο τρίτο δεκάλεπτο δεν απέδωσε ουσιαστικά καρπούς. Έδωσε όμως αρκετές ελπίδες για ένα θετικό αποτέλεσμα.
Η πιεστική άμυνα, κάποιες καλύτερες επιλογές στην επίθεση, πιο ομαδικό παιχνίδι και μεγαλύτερη προσπάθεια, κατέβασαν το δείκτη της διαφοράς ως και τους πέντε πόντους (48-53, 27’25’’). Η αστοχία στις βολές αποδείχθηκε καθοριστική στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου για την έκβαση της αναμέτρησης. Μέσα σε ένα τρίλεπτο η Ελλάδα είχε 3/9 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τις ΗΠΑ στο ίδιο διάστημα να μετρούν 6/6.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους Αμερικάνους, οι οποίοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά ως το +14 (51-65, 31’15’’), δίνοντας οριστικό τέλος στο παιχνίδι νωρίς στην τελευταία περίοδο. Οι ΗΠΑ έφτασαν στην επικράτηση και το χρυσό μετάλλιο με το τελικό 80-88.
Δεκάλεπτα: 19-19, 30-46, 51-60, 80-88
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου 1, Κατσίβελης 5, Αγγελόπουλος, Μάντζαρης 3, Καραθανάσης, Παπανικολάου 12, Γεωργάκης 1, Σλούκας 17, Γιάνκοβιτς 8, Παππάς 16, Κασελάκης 15, Σαρικόπουλος 2
ΗΠΑ: Γκιμπς 13, Κάρι 9, Τέιλορ 18, Μακ 4, Τόμπσον 10, Γουάιτ 9, Χέιγουορντ, Σούρνα 1, Μίλερ 8, Κάστο, Μούλτρι 10, Τόμπκινς 6...