Σάββατο 25 Ιουλίου 2009

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 76-87

Τίποτα δεν μπορεί να τους σταματήσει. Η Εθνική πάει τελικό… πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση η ελληνική ομάδα επικράτησε της Ισπανίας με 76-87. Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους κατάφεραν στην επανάληψη να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη που τους οδηγεί στον τρίτο κατά σειρά τελικό. Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43 έναντι 26) και με εξαιρετικούς του Σλούκα, Γιαννόπουλο, Σαρικόπουλο, Παπανικολάου, Παππά και Μάντζαρη…. Πάει τελικό!

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Εθνική ομάδα ήταν αρκετά νευρική. Βρέθηκε πίσω με 8-2 ενώ τα άσχημα ποσοστά στα δίποντα (3/12) δεν άφησαν περιθώριο στη ελληνική ομάδα να πάρει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σαρικόπουλος έδωσε το παρόν για να φέρει το παιχνίδι στο 15 στο -3 (24-21). Όμως η κακή περιφερειακή άμυνα έδωσε το δικαίωμα στους Ισπανούς την ευκαιρία να σουτάρουν τρίποντα (7/13 μέχρι εκείνο το σημείο) και να αυξήσουν τη διαφορά στο +11 (37-26, 18).

Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα δεν ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο ημίχρονο αφού βρέθηκαν να χάνουν με 12 (46-34). Στη συνέχεια όμως ανέβασαν στροφές και με επιμέρους σκορ 12-3 η Εθνική μείωσε στο 26' στους τέσσερις πόντους (50-46). Η αφύπνιση των Παπανικολάου και Σλούκα και χάρη στα τρίποντα του Γιαννόπουλου η ελληνική ομάδα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά στο σκορ λίγα δεύτερα πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (56-61).

Στην τέταρτη περίοδο η Εθνική συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό με πολύ καλή δουλειά των Γιαννόπουλου και Μάντζαρη. Η διαφορά έφτασε στο +7 (63-70, 36). Οι Ισπανοί προσπάθησαν να εκνευρίσουν τους παίκτες με κάθε τρόπο, όμως η ψυχραιμία και οι καλές επιθετικές επιλογές διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα και να πάρουν αυτή τη τεράστια νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-31, 59-61, 76-87.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Αρανθάνα): Φερνάντεθ 4 (1), Λόπεθ 5, Αλμαθάν , Τόμας 15 (1), Ραβασέδα 19 (2), Παρέχο 6 (2), Σαμπ 9 (1), Ντε Λα Φουέντε 2, Αγκουιλάρ 16 (4).
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μάντζαρης 6 (1), Παππάς 11 (1), Γιαννόπουλος 16 (2), Παπανικολάου 9 (1), Σλούκας 17 (2), Γιάνκοβιτς 1, Μπόγρης 12, Κασελάκης 7 (1), Σαρικόπουλος 8.