Παρασκευή 24 Ιουλίου 2009

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 68-77

Sample ImageΤελικά αυτά τα παιδιά έχουν καλομάθει στα μετάλλια!

Στους "4" του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πέρασε η Εθνική ομάδα Νέων μετά τη νίκη της επί της Κροατίας με 77-68. Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα χάρη σε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά πήραν τη νίκη που ζητούσαν.
Με εξαιρετικούς τους Παπανικολάου και Σλούκα η Εθνική βρίσκεται για ακόμα μία χρονιά στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το προβάδισμα στην περίοδο άλλαξε χέρια έξι φορές με τις ομάδες να παίζουν κλειστή άμυνα. Η διαφορά έφτασε υπέρ της Κροατίας στο +4 (21-20) λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου αλλά ο Κασελάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της περιόδου (21-20).

Η συνέχεια ήταν καλύτερη για την Εθνική ομάδα που βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε για πρώτη φορά στον αγώνα να περάσει μπροστά στο σκορ με +5 (26-31, 17’). Η ελληνική ομάδα δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατηρούσε αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι το 25' όταν και οι Κροάτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (42-42). Από εκείνο το σημείο η Εθνική με σερί 8-0 έκανε το σκορ 50-42 για να λήξει το δεκάλεπτο στο +9 (55-46).

Δυναμικά ξεκίνησε η τελευταία περίοδος για την Εθνική ομάδα η οποία με μικρό σερί κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (50-61, 35'). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν επέτρεψε στους Κροάτες να πλησιάσουν αφού η διαφορά κυμαινόταν από τους 7-10 πόντους.
Εξαιρετικοί ήταν οι Παπανικολάου και Μπόγρης που περιόρισαν δύο από τους καλύτερους παίκτες της Κροατίας -Μπίλαν και Μπογκντάνοβιτς- ενώ μαζί με τους Σλούκα και Παππά τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 33-35, 46-55, 68-77.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Κούντσε): Ράντιτς 10, Νάκιτς 2, Βράγκοβιτς 12 (1), Μπογκντάνοβιτς 14 (3), Όστριτς 3, Ντέλας 2, Χάιντιτς 9 (1) , Μαρτσίνκοβιτς 1, Κάρλοβιτς 4 (1), Μπίλαν 11.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μάντζαρης , Μούρτος, Τσακαλέρης, Παππάς 18 (1), Γιαννόπουλος, Σακελλαρίου 1, Παπανικολάου 12, Σλούκας 16 (1τρ. 6/7 δίποντα, 4ασ.), Γιάνκοβιτς 2, Μπόγρης 17, Κασελάκης 9, Σαρικόπουλος 2.

*Αύριο η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Ισπανία στις 19:00.