Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2009

Αμύντας-Καβάλα: 66-69

Στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε η Καβάλα που επικράτησε με 69-66 του Αμύντα εκτός έδρας και θα αντιμετωπίσει για τη 2η αγωνιστική τη Νήαρ Ηστ.
Πρωταγωνιστής των "μπλε" ήταν ο Αγγελόπουλος που σημείωσε 21 πόντους, ενώ ο Τσέρανιτς ακολούθησε με 16.
Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Μπάρμπας με 11 ενώ οι υπόλοιποι είχαν μονοψήφιο αριθμό πόντων.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι και ολοκληρώθηκε με σκορ 17-16 για τον Αμύντα, ο οποίος στη δεύτερη περίοδο έκανε πάρτυ. Έφτασε σε διαφορά 13 πόντων και τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο +11 (38-27).
Οι παίκτες του Πιλαφίδη συνήλθαν στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε αλλά η εμπειρία των φιλοξενούμενων αποδείχθηκε καταλυτική και τους έδωσε τη νίκη-πρόκριση με 66-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 38-27, 51-50, 66-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Αμύντας (Βλάχος): Ζούπας 7 (1), Μπάρμπας 11 (3), Σαμοθράκης 9 (1), Μούκας 5 (1), Μπούτρος , Τζέμης 6, Παγώνης 5, Δορκοφίκης 2, Αγγελόπουλος 4, Λαζαρίδης 7 (2), Μουμούρης 8 (2), Γιανναλέτσος 2

Kαβάλα (Πιλαφίδης): Νίκου 2, Ουέιντ 6, Αλεξάντερ 3, Αγγελόπουλος 21 (1), Χαφ 13 (2), Τσέρανιτς 16, Γκούστας 8